Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 0533 619 38 43 444 66 27

Rahim Filmi

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi; Temel olarak rahim boşluğu ve bu alana bağlı tüpler-kanalların görüntülenip değerlendirilmesini sağlayan bir radyolojik görüntüleme metodudur. Rahim boşluğu ya da kanallardaki sorunları tespit etmek için kullanılır. Gelişmiş teknolojik yöntemler sayesinde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Fulya açık emar merkezinde rahim filmi güvenli ve konforlu şeklide çekilmektedir.

over the counter exemestane usa
rahim filmi

Rahim Filmi Nedir?

Bilimsel-tıp dilindeki adı histerosalpingografi (HSG) olan rahim filmi (HSG) rahim boşluğu ve tüplerin görüntülenip olası sorunların saptanmasına yardımcı olan bir görüntüleme ve tanı metodudur.

Rahim şekil bozuklukları, rahim boşluğunu etkileyebilecek myom, polip gibi kitle ya da yapışıklıklar, tüplerdeki tıkanıklık ya da şişlikleri saptamak üzere uzman hekimler tarafından istenir.

Genellikle kısırlık tedavisinde ve tüp bebek tedavilerinde istenir. HSG filmi bazen aşırı kanama ya da ağrı gibi sorunların sebebini araştırırken de istenmektedir. Detaylı bilgiyi Fulya açık emar merkezinden alabilirsiniz.

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Rahim boşluğu ve tüplerin filimde görünür kılınmasını sağlayan sıvı kontrast madde verilerek çekilmektedir. Günümüzde non-iyonik kontrast maddeler kullanılmaktadır. Rahim ağzından verilen bu sıvı aynı zamanda tüplerin içinde birikmiş olabilecek tıkaçları da yıkayarak tüplerin açılmasına da yardımcı olabilmektedir.

Rahim filmi (histerosalpingografi) çekimi genelde 3-5 dakikada tamamlanmaktadır. Genelde hastalar tarafından rahatlıkla tolere edilebilen ağrısız bir işlemdir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Radyolojik bir görüntüleme işlemi olan HSG filmi hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatarken gerçekleştirilir. Genital bölge temizliğini takiben normal jinekolojik spekulum-muayene kaşığı yerleştirilerek rahim ağzı görülür. Rahim ağzı içine özel plastik bir kateter yerleştirilerek tıkaç etkisi yaratan balonu şişirilir. Bu ağrılı bir işlem değildir, hastada hafif bir gerginlik hissi yaratabilir.

Kateter aracılığıyla rahim ağzı kanalının içi, rahim boşluğu ve tüpleri dolduracak şekilde sıvı kontrast madde verilir ve görüntüler elde edilir. Kontrast madde rahim boşluğu ve tüpleri doldurup gererken adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı oluşabilir.

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Teknolojik gelişmeler sayesinde rahim filmi artık ağrısız, oldukça kolay şeklide gerçekleştirilebilmektedir. Eski ağrılı metod anlamsız şekilde maalesef hala yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Rahim filmi çektirecek hastaların korkmasını sağlayan dedikodular, internet sohbet odalarında anlatılan kötü tecrübeler, ya da işlemi anestezi vererek yapmak isteyen hastanelerde altta yatan sebep aslında işlemi 1905 yılında doktor olup 1919 yılında icat edip kullanmaya başladığı kendi adıyla anılan Rubin kanülü kullanarak gerçekleştirilmesi yatmaktadır.

Buradaki temel fark rahim boşluğuna verilecek olan kontrast maddenin verilme tekniği ile ilgilidir. Hala yaygın olarak kullanılmakta olan 1919’dan kalma bu yöntemde rahim ağzına yerleştirilen metal kanülün rahim ağzını tıkaması için rahim ağzı tenakulum ile tutulup çekilerek metal kanül üstünde askıya alınmaktadır. Bu ağrı ve kanama oluşturmaktadır.

Eski yöntemde rahim boşluğunu tam karşıdan görebilmek için rahim tenakulum aracılığı ile dışarıya çekilerek gerdirildiğinden de ağrı oluşmaktadır ancak teknolojik gelişmeler sayesinde modern C kollu dijital röntgen cihazları sayesinde buna da gerek kalmamıştır. Plastik yumuşak kateter kullanılan güncel tetkikte ağrı ya da kanama oluşturabilecek bir şey yoktur.

Rahim filimi çekilirken ağrı oluşturabilecek diğer bir şey ise gereksiz yere fazla basınçlı kontrast enjeksiyonu gerçekleştirilmesidir. İşlemi gerçekleştiren hekimin tecrübesi bu aşamalarda çok önemlidir.

Fulya açık emar merkezinde son teknolojik C kollu dijital röntgen cihazı ile yılda 1000’in üzerinde hastaya deneyimli doktor kadromuzla bu işlem yapılmaktadır.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi muayene kaşığı-spekulum yerleştirilmesini takiben genelde 3-5 dakikada tamamlanan, işlem sonrası hastanın günlük yaşamına devam edebileceği kolay bir işlemdir. Bazen tüplerde kasılma gerçekleşmekte, bu işlem süresini uzatabilmektedir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çektirilir?

Rahim filmi ideal çekim zamanı adet başlangıç tarihinden (adet kanamasının ilk başladığı günden) sonraki 7-10. günlere denk gelmektedir. Bu dönemde hamilelik riski olmaması zaman aralığının belirlenmesindeki en büyük nedendir. Bu dönemde rahim duvarı da daha geç günlere kıyasla daha incedir ve rahim boşluğunda olabilecek küçük myom ve poliplerin saptanması daha kolay olur.

Rahim Filmi-HSG Neden İstenir?

Rahim filmi infertilite sebepleri araştırılırken istenen temel tanı yöntemlerinden biridir. Tekrarlayan düşüklerin sebebini araştırmak, hamile kalamayan kişilerde neden tespiti yapılması, tüp bebek tedavisinde rahim ve tüplerin yapısını görebilmek için gerçekleştirilen bir görüntüleme metodudur. Tüp bebek tedavisini başarısız kılabilecek pek çok sorun rahim filmi ile saptanıp gerekli tedaviler gerçekleştirilebilir.

Rahim Filmi Çektirenler

HSG filmi hamile kalamayanlar ya da sürekli düşük yapan kadınlardan uzman hekimler tarafından istenir. Olası sebeplerin tanısında en değerli tanı yöntemlerinden biridir. Çekim yaptıran kişiler işlem sırasında hafif kasık ağrısı hissetmek dışında bir rahatsızlık yaşamaz. İşlem sonrası normal günlük hayatlarına dönebilirler. İşlem sonrası verilen kontrast maddenin bir kısmı geriye akacaktır, bazen sızıntı gibi az bir kanama olabilir. İşlem sonrası her hastaya önlem amaçlı profilaktik antibiyotik verilmektedir.

Rahim Filmi Tıkanıklıkları Açar Mı?

Rahim filmi (HSG) çekiminin asıl amacı rahim boşluğu ve tüplerle ilgili hastalıkların tanısını koyabilmektir. Tüplerde gerçek hastalıklara bağlı (enfeksiyon, kitle, çikolata kisti gibi) tıkanıklıklar bu inceleme ile giderilemez ancak tüpler içindeki tıkaç-pislikler verilen sıvı ile yıkanıp tüplerin açılması-yıkanıp temizlenmesi mümkün olabilmektedir ve bu tip olgularda işlem sonrası kendiliğinden hamile kalanlar sıklıkla görülmektedir.

Normal rahim filimi işleminde özellikle çıkımdan itibaren tıkalı olan tüpler saptandığında hastanın istemesi halinde direkt olarak o tüpün ağzından ilaç vererek veya özel ince kateterler kullanılarak ta tüp açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim Filmi Sonrası

Rutin rahim filmi çekimi sonrası hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler. İşlem sonrası verilen kontrast maddenin bir kısmının geri gelmesinden ötürü az bir miktar akıntı gerçekleşebilir, bazen sızıntı gibi az bir kanama da görülebilir.

İşlem sonrası her hastaya önlem amaçlı profilaktik antibiyotik verilmektedir. Enfeksiyon riskini önlemek amaçlı bu antibiyotikler mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Bazen karında hassasiyet ya da adet sancısı gibi ağrılar olabilmektedir, bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Rahim Filmi Fiyatları 2023

Rahim filmi ücretleri uygulamanın gerçekleştirildiği merkeze göre değişiklik göstermektedir. Rahim filmi fiyatları 2023 ve süreç hakkında bilgi sahibi olmak için mutlaka öncesinde randevu oluşturarak bilgi almak önem taşır.

Bazı merkezler anestezi uyguladığından bu ek bir maliyet oluşturmaktadır. HSG filmi ile ilgili fulya açık emar merkezimizden bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rahim Filmi Kadınlar Kulübü

Rahim filmi Kadınlar kulübü; hanımların birçok konu üzerinde tartıştığı ve görüşlerini paylaştığı önemli bir platformdur. Bu sitede konuşulan mevzuların arasında rahim çekimi de bulunmaktadır.

Site üzerinden filmi çektiren hanımlara ulaşabilir ve çekim hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kadınların rahim çekimi kadınlar kulübü hakkındaki tecrübelerini okumak sizi hem rahatlatacak hem de daha tecrübeli hale gelmenizi sağlayacaktır.

Rahim çekimi, özellikle kanser teşhisinde oldukça önemli bir rol oynar. Rahim içini görüntüleyen ve tüm sorunları gözler önüne seren bu çekim sayesinde hastalıklar kısa süre içinde teşhis edilir ve tedaviye başlanır.

Eğer siz de HSG filmi çektirmek ve bu bölgede mevcut olan hastalıkları kontrol altına almak isterseniz bir görüntüleme merkeziyle iletişime geçebilirsiniz. Rahim filmi fiyatları 2023 hakkında bilgi için hemen bizimle iletişime geçiniz.