Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 444 66 27

Kardiyak MR Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kardiyak MR Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemen hemen tüm bilim alanlarında hızla yaşanan bir gelişme mevcut. Bu gelişmelere bakıldığında insanların yaşamlarını son derece olumlu yönde etkilediği de kesin. İşte böylesi durumlardan bir tanesi de tıp biliminde gerçekleşiyor ve karşımıza Kardiyak MR gibi bir kavram çıkıyor. Bu kavram MR çekimin kardiyoloji alanında uygulanmasına verilen isim olarak adlandırılabilir.

Çekimden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kardiyak MR yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar şu biçimde ifade edilebilir:

  • Kişinin üzerinde bulunan kredi kartı dahil tüm metal vb. aksan çıkarılmalıdır.
  • Kişi gözlük bile kullansa gözlük metalik parça içermese bile mutlaka çıkarılmalıdır.
  • Uygulama sırasında kişiye üzerindeki giysiler çıkarılarak MR uygulamasına uygun özel bir giysi giydirilir ve bu giysi ile uygulama yapılır.

Uygulamanın ortalama süresi 15 ile 20 dakika arasında olabilmektedir. Ama ortaya ekstra bir durum çıkar ise süre biraz daha uzayabilmektedir. Bu durum tamamen hastanın yaşadığı sorunun büyüklüğü ile alakalıdır ama 15 dakikadan da hiçbir biçimde az sürmemektedir.

Uygulama sırasında hasta olan kişiye özel bir cihaz verilmektedir ki kişi eğer herhangi bir sorun yaşar ise bu alete basarak olaya anında müdahale edilmesi sağlansın.

Kimlere Hangi Amaçlar İçin Uygulanır?

Kardiyak MR uygulaması kimlere uygulanır sorusunun yanıtları şu şekilde verilebilir: Uygulamanın adından da net bir biçimde anlaşılabileceği üzere bu uygulama özellikle kalp hastalıklarında kalp hastalarının problemlerinin tam olarak tanısının konulabilmesi için yapılan bir yöntemdir. Kalp zarı dahil tüm kalp en ince ayrıntılarına kadar incelenmektedir.

Yani bu yöntem sayesinde kişinin kalbinde örneğin bir damar tıkanıklığı var ise görülebilmekte, yaşanan sorunun ne aşamada olduğu net bir biçimde saptanabilmektedir.

Yine bu uygulama kalbinde problem olarak kadın erkek fark etmeksizin herkese kalp doktoru yani kardiyoloji uzmanının önermesi durumunda yapılabilecek olan bir uygulamadır.