Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 0538 927 38 19 444 66 27

Kalp Check Up

kalp check up

Kalp Check-Up Nedir?

Kalp Check Up, yani periyodik kalp taraması aslında “kardiyoloji check-up” teriminin halk arasında bilinen ve kullanılan adıdır. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, koroner kalp rahatsızlığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce kardiyovasküler sistem sağlığını kontrol etmek ve henüz tespit edilmemiş olan belirtilerin nasıl tanımlanacağı hakkında fikir geliştirmek için uygulanan kapsamlı tarama yöntemidir.

Kalp Check-Up Neden Yapılır?

Kardiyovasküler sistem sağlığını kontrol etmek amacıyla tasarlanan bu kapsamlı tarama yöntemi, fark edilebilen bir belirti olmaksızın bireyin kalp sağlığını değerlendirme olanağı tanır.

Bu sayede, varsa koroner kalp hastalığı (koroner arter duvarlarında kolesterol içerikli yağ plakların birikmesiyle oluşan damar tıkanıklığı) belirtileri erken evrede tespit edilebilmekte ve ani bir kardiyak olay gerçekleşme ihtimali azaltılmaktadır. Erken teşhis, olası bir rahatsızlığın tedavisi ve bireyin yaşam kalitesinin artırılması için kalp check-up büyük bir önem teşkil etmektedir.

Kimler Check-Up Kontrolü Yaptırmalıdır?

Ailede kalp hastalığı durumu, ilerlemiş yaş, sigara kullanımı, sedanter (fiziksel aktivitenin hiç olmadığı/düzensiz) yaşam tarzı, diyabet, obezite, hipertansiyon, kronik stres ve yüksek kolesterol gibi risk faktörleri, bireylerde kalp problemlerinin geliştirilme olasılığını artırmaktadır. Bu ve bunlar gibi risk faktörlerine sahip olan kişiler kontrolü yaptırmalıdır.

Tüm bu risk faktörlerine ek olarak, 50 yaşın üzerindeki her birey için check-up kontrolü yaptırması önerilmektedir. Özellikle ailede felç ya da kalp krizi durumu varsa, bu periyodik kontroller aksatılmamalıdır.

Kardiyoloji Check-Up Nedir?

Uzman verilerine göre, ölüme sebebiyet veren en yaygın hastalıklar kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların tanısı geç konulduğunda, tıpkı diğer ciddi hastalıklar gibi, tedavi süreci zorlaşır; bazı durumlarda ise tedavi için çok geç kalınmış olabilir.

Ailesinde kalp hastalığı geçmişi bulunan, kronik rahatsızlığı olan bireyler kardiyoloji check-up taraması yaptırmak için vakit kaybetmemesi gereken bireylerdir ve bu taramaları doktor önerisi bağlamında düzenli aralıklarla yaptırmaları gerekmektedir.

Kardiyoloji check-up, kalp fonksiyonlarında bozulmaya neden olan problemlerin saptanmasını sağlayarak bu problemlere dönük en uygun tedaviye başlanmasını sağlar. Bireyler, bu taramaları yaptırmak için herhangi bir şikayeti olmasını beklememelidir. 40 yaş üzerindeki ve aile tıbbi geçmişinde kalp hastalığı öyküsü bulunan bireyler, olası risklerin önüne geçebilmek için check-up kontrolü yaptırmalıdır.

Aile öyküsünden kaynaklanabilecek olası kalp hastalığı şüphesi, kalp sıkışması, nefes almada zorluk yaşama, vücudun sürekli yorgun olması, çok fazla terleme, çok fazla üşüme, kronik hastalıkların olması, geçmeyen vücut ve baş ağrıları, damarlarda gözle fark edilir şişlik ve renk değişimi, yaşam kalitesini artırma isteği gibi sebeplerden kaynaklı kardiyoloji check-up yaptırma isteği olabilir.

Ancak bu sebeplere ek olarak, bireylerin kendi sebepleri de kapsamlı kardiyoloji sağlık taraması yaptırmak için yeterlidir.

Kardiyoloji Check-Up İçerisinde Ne Vardır?

Kardiyoloji check-up, kapsamlı bir kalp taraması anlamına gelmektedir ve bu tarama kapsamında en yaygın şekilde gerçekleştirilen testler aşağıdaki gibidir.

Kan Testleri: Kan basıncı ölçümü ve fiziki muayene yapılmaktadır. Kan değerlerine göre yüksek seviyelerde düşük yoğunluklu lipoprotein, kolesterolün arter damarlarda birikmesine yol açarak koroner arter hastalığına sebebiyet verebilmektedir.

Elektrokardiyografi (EKG): Elektrokardiyografi cihazı, kasılma anı sırasında kalp üzerinde ortaya çıkan elektriksel aktivitenin grafiksel şekilde kayıt edilmesini sağlar. Kısa kalp hızı ve kalp ritmini gibi, kalp aktivitesini kapsayan hareketleri ölçmektedir.

Doppler Ekokardiyografi: Ses dalgaları yardımıyla kalbin iç yapısı ve fonksiyonlarının incelenmesi, değerlendirmesi işlemidir. “Kalp ultrasonu” olarak da bilinen ekokardiyografide ses dalgalarını kalbe iletmeye yarayan bir alet ve ölçüm yaparak görüntüleri kaydeden ekranlı bir cihaz kullanılmaktadır. Kan akışını izleyebilen bu araç, damarlarda daralmaya sebep olan etkenlerin gözlenmesini de sağlamaktadır.

Kardiyak Stres Testi: Birey, b egzersiz bisikleti ya da koşu bandına biner. Bu tempolu yürüme halinde kalbin elektriksel aktivitesi ve kan basıncı takip edilir.

24 Saatlik Holter EKG: Taşınabilir şekilde tasarlanmış cihaz sayesinde, 24 saat boyunca bireyin kalp ritmi takip edilir ve test sonucunda kalp ritminin dökümü yapılır. Bu ölçüm sistemi, bireyin vücuduna yapıştırılan elektrotlara bir ara kabloyla bağlanan küçük bir metal kutu ile çalışmaktadır.

MAP Ayaktan Kan Basıncı İzleme: Kan basıncının 24 saat boyunca ayaktan izlenmesi testidir. Küçük bir dijital tansiyon aletinin, bir kemere bağlanması ve vücuda kelepçelenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Koroner CT Anjiyografi: Herhangi bir plak ya da tıkanıklık durumunu tespit etmek amacıyla koroner arter damarların görüntüsünü oluşturur. CT taraması ve kontrast materyali kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Koroner Anjiyografi: Koroner arterlerde daralma ya da tıkanıklık durumunu tespit etmek/aramak için akmakta olan kanın resimleri çekilir.

Bu testlere ek olarak bireyler kardiyoloji muayenesinden geçmektedir.

Kalp Check-Up Fiyatları 2024

Kalp check-up fiyatları 2024 için taramayı gerçekleştirmek istediğiniz sağlık kuruluşuyla birebir iletişime geçmeniz gerekmektedir. Paket fiyatları kuruluştan kuruluşa değişiklik gösterebilmektedir. Kalp check up fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kalp Check-Upları’nda Ne Tür İncelemeler Yapılmaktadır?

Check-up paketleri bireylerin özellikleri ve yaşlarına göre değişiklik göstermektedir; ancak genelleme yapacak olursak söyleyebiliriz ki kalp check-up taramalarında kalp ve damar hastalığı oluşumuna ve damarlarda pıhtı atması ihtimaline yönelik olarak tarayıcı kan tetkiklerine yer verilmektedir.

Buna ek olarak; kalp yapısı, kalp boşluklarında büyüme, kalp performansı, kalp kapakları, kalp duvarı kalınlığı, kalp zarı, kalpten çıkan büyük damarlarda incelmelere yönelik kontrol incelemeleri yapılmaktadır.

3 Boyutlu Ekokardiyografinin Eski Yöntemden Farkı Nedir?

3 boyutlu ekokardiyografi ile kalp, bir cerrahın göğsü açarak baktığı haliyle görülebilmektedir. 3 boyutlu ekokardiyografi sayesinde birey ameliyata girmeden önce mitral kapağın ön ve arka yaprakçıklarının hangisinde sorun olduğu net olarak saptanabilmektedir; böylelikle ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah nasıl bir yöntem uygulayacağına karar verebilir.

Kalp deliklerinin eski yöntemde kullanılan ekokardiyografi (2 boyutlu) ile ölçümünde net olarak görülmeyen deliklerin şekli, 3 boyutlu ekokardiyografide net olarak görülebilmektedir. Bu sayede ölçümler daha rahat ve daha düzgün yapılır, uzun ve kısa çaplar değerlendirilebilir. Doğum deformasyonlarına bağlı olarak gerçekleşen kalp deliklerine müdahalede 3 boyutlu ekokardiyografi sayesinde doğru cihaz seçimi yapılabilir.

Stres ekokardiyografi kullanımında koroner kalp hastalığının olup olmadığı, bireyin kalp krizi geçirme riski, koroner anjiyografiye gerek duyulup duyulmadığı, mevcut olarak var olan koroner arter hastalığı için uygulanan ilaç tedavisinin yeterli olup olmadığı belirlenebilir.

Kalp krizi geçirmiş bireylerde ekokardiyografi ile geçirilen kalp krizinin şiddeti, bireyin kalbinde-vücudunda yarattığı hasar, kalp yetmezliğine yol açıp açmadığı gibi soruların cevaplarını bulabilmek mümkündür. Koroner kalp hastalıkları bağlamında ortaya çıkan kalp yetmezliklerinde pil tedavisinin gerekip gerekmediği de ekokardiyografi ile ortaya çıkarılmaktadır.

Kalp Check-Up’ı Hangi Durumlarda Hayat Kurtarmaktadır?

Ailesinde 50 yaşın altında kalp ve damar hastalığından kaynaklı ya da sebebi açıklanamamış ani ölümler olan bireyler, yaş kriteri fark etmeksizin periyodik sağlık taramalarından geçmelidirler. Bu gibi kritik durumlarda kalp check-up uygulaması hayat kurtarmaktadır.

Neden Kardiyoloji Check-Up Yaptırmalıyız?

Kardiyoloji check-up taramasının amacı hiçbir sağlık şikayeti bulunmayan bireylerde de kendini gösterebilecek olası kalp ve damar hastalıklarını tespit etmek iken; bir diğer amacı kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilecek hipertansiyon, kolesterol seviyesinde yükseklik, şeker hastalığı (diyabet), sigara kullanımına bağlı oluşabilecek önlenebilir rahatsızlıklara karşı mücadele etmektir. Olası hastalıkların tedavisi mevcut iken erken tanı koyarak yol izlemek birey sağlığı açısından büyük bir avantajdır.

Kardiyoloji Check-Up Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Önem Arz Eder?

Kardiyoloji check-up öncelikle kalp damarlarında darlık ya da tıkanıklık ile kendini açığa çıkaran koroner arter hastalığı olmak üzere; kalp kapaklarını ve kalbi çevreleyen hastalıklar, doğumla birlikte getirilen kalp hastalıkları, kalp kası hastalıkları, hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları, kalp ileti bozuklukları, kalp yetmezliği gibi hastalıkların teşhisi için önem arz etmektedir.

Yaş Gruplarına Göre Check-Up Paketleri Farklılık Gösterir Mi?

Check-up paketleri birey özelinde değişmektedir ve bunun sebebi her bireyin birbirinden farklı risk faktörlerine sahip olmasıdır. Check-up paketleri belirli yaş aralıklarında değişip farklılık göstermekle birlikte cinsiyete göre de farklılık göstermektedir.

Kardiyoloji Check-Up Hangi Durumlarda Riski Ortadan Kaldırır?

Kalp ve damar hastalıkları maalesef her zaman gözle görülür, net belirtilerle ortaya çıkmamaktadır. Bu sebepten dolayı bireyler çoğu zaman hastalığın son evresine kadar durumun farkına varmıyor ve kendilerini sağlıklı olarak nitelendirebiliyorlar.

Çoğu zaman ise hissettiği ufak tefek rahatsızlıklar günlük hayat telaşında geri planda kalıyor ve yeteri kadar detaylı incelenmediği için bireyin vücudunu tehdit edecek düzeyde yayılma gösterebiliyor.

Kalp ve damar hastalıkları, kişiden kişiye farklılık göstermektedir; genç yaşta gerçekleşen beklenmedik ölümleri genele vurdurursak farklılık gösteren kalp hastalıklarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kalbin sağ bölmesine etki eden ve “ritim bozukluğu” olarak bilinen hastalık bireyin ölümüne sebep olacak kadar ciddi iken; kalbin sol bölmesine etki eden ve doğumsal bozukluklardan kaynaklanan damar sertleşmeleri, kalınlaşmaları gibi hastalıklar vücudun normale göre daha fazla enerji sarf ettiği durumlarda ciddi ve kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Bu gibi farkında olunmayan,  ciddiyet ve özen isteyen durumlarda ekokardiyografi ve kalp ultrasonu çektirmek hastalığın ilerlemesine engel olarak tedavi edilmesini sağlayabilir. Bu işlemler en fazla 45 dakika sürmektedir ve ağrıya ya da daha farklı yan etkileri bulunmamaktadır.

Kardiyoloji Check-Up Ne Zaman Yapılmalı?

Uzmanlar tarafından 40 yaşına kadar her 5 yılda 1 kez önerilen kapsamlı kalp sağlığı taraması; 40 yaş itibariyle her sene önerilmektedir. Ailesinde 40-50 yaş altında başlayan kalp hastalığı ya da açıklanamayan ani bir hastalık nedeniyle kaybedilen kişi/kişiler olan bireyler yaş kriterine takılmadan mutlaka doktor muayenesinden geçmeli ve her yıl 1 kez check-up taraması yaptırmalıdır.

Kalp Hastalarında Kullanılan Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri, ekokardiyografi, efor testi, koroner BT, kardiyak MR, miyokard perfüzyon sintigrafisi, radyonüklid ventrikülografi gibi yöntemlerdir.

Hangi Meslek Grupları Kardiyoloji Check-Up Yaptırmalıdır?

Pilotlar, yönetici görevindeki bireyler, cerrahlar, hizmet sektöründe görev alan bireyler, öğretmenler, polisler, profesyonel sporcular, toplu taşıma araç sürücüleri ve makinistler kardiyoloji check-up yaptırmalıdır.

Kardiyoloji Check-Up Paketleri Nelerdir?

Kardiyoloji check-up paketi genelde tek tipten oluşmaktadır. Bu paketin içeriği ise aşağıda belirtildiği gibidir.

Kan Testleri

 • BUN, Kreatinin (Böbrek Fonksiyon testleri)
 • ALT, AST (Karaciğer Fonksiyon testleri)
 • Glukoz (Kan şekeri)
 • Glikolize hemoglobin (Hb A1C- 3 aylık kan şekeri ortalaması)
 • Hemogram (Tam kan sayımı)
 • Kolesterol (Total)
 • HDL Kolesterol
 • LDL Kolesterol
 • Trigliserid
 • Vitamin B12
 • 25 – Hidroksi Vitamin D
 • Tansiyon Holter
 • Transtorasik Ekokardiyografi

 

Radyolojik Testler

 • Akciğer grafisi
 • BT Koroner Anjiyografi (Tomografi ile kalp damarlarının görüntülenmesi

 

Kardiyolojik Testler

 • Kardiyovasküler stress test
 • EKG

 

Fizik Muayene

 • Kardiyoloji