Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 444 66 27

Dijital Tomosentez Mamografi

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bir meme kanseri ele gelen büyüklüğe ortalama 8-10 yılda gelmektedir. Mamografi ile meme kanseri ele gelmeden yaklaşık 3-4 yıl önce yakalanabilmektedir. Ele gelmeden yakalanan meme kanserlerinde meme alınmadan tedavi şansı ve hayatta kalım çok yüksektir. Kırk yaşından sonra kadınların düzenli mamografiler ile hiçbir şikayetleri olmasa dahi meme kanseri taramaları yaptırmaları gereklidir. Mamografi meme kanserinin erken teşhisinde oldukça etkili bir görüntüleme yöntemidir. Kısaca mamografi memenin röntgenidir.

 

Dijital Tomosentez Mamografi

Dijital Tomosentez teknolojisi ile meme dokusu 3 boyutlu olarak taranabilmektedir. Bu yöntemle değişik açılarla çok sayıda görüntü alınmakta ve bu görüntüler bilgisayar sistemiyle, aynı bilgisayarlı tomografilerde olduğu gibi meme dokusunun bir milimetrelik kesitler şeklinde 3 boyutlu olarak görüntüsü elde edilmektedir.

Nasıl Çekilir

Meme dokusu özel aparatlar alınıp sabitleştirilerek çekim yapılır. Normal mammografiye göre bu yeni sistemlerde daha az sıkıştırma olduğundan ağrı hissi daha azdır.

 

Dijital Tomosentez Mamografinin sunduğu ayrıcalıklar

  • – Yüksek görüntü kalitesi ve daha düşük radyasyon alımı sağlar
  • – Kalsifikasyon dışı lezyonlarda duyarlılığı dijital mamografiden yüksektir. Özellikle dens-yoğun memelerde lezyon karakterizasyonu (lezyon sayısı, lezyon boyutu, kenar özellikleri) daha doğru yapılmaktadır.
  • – Mamografide saptanan anormal bulgunun glandüler doku süperpozisyonundan ayırt edilmesini sağlar,
  • – Mikrokalsifikasyon (MK) saptama ve karakterize etme potansiyeli daha yüksek olduğudnan gereksiz biyopsi oranı azalır.
  • – Standart mamografiye eklenen spot grafilere ve ultrasonografiye gereksinim azalır.
  • – Dijital mamografiye göre daha az meme kompresyonu(Sıkıştırma) ile tanısal görüntü elde edilir, hasta konforu artar.
  • – Bilgisayar destekli tanı sistemleriyle (CAD) birlikte kullanılabilir
  • – Tarama serilerinde hastayı geri çağırma oranlarını azalttığı gösterilmiştir.