Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 0538 927 38 19 444 66 27

Skolyoz Grafisi

Skolyoz Grafisi

Skolyoz grafisi, omurgada meydana gelen bir hastalık olan skolyozun görüntülenebilmesi için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Omurgada meydana gelen problemler geç farkedildiği takdirde ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple skolyozdan şüphelenilen herhangi bir durumda skolyoz grafisi çektirme tedaviyi hızlandırır ve kişinin sağlığını korur. Bel kemiğinde çeşitli sebeplerle meydana gelen eğriliklere skolyoz adı veriliyor. En başta çok ciddi sorunlara sebebiyet vermeyen skolyoz zaman geçtikçe daha ciddi durumlara sebep olur ve hastanın sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden skolyoz şüphesi var olan hastalara skolyoz grafisi çekilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde yıllar geçtikçe bu hastalık ilerler ve çok geç şekilde farkedilir. Geç farkedilen skolyozun ise tedavi edilmesi oldukça zordur.

Skolyoz grafisi çekimi hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yapılır. Çekimin amacı omurgayı net bir şekilde görüntülemek ve hastalığın seyrini gözlemektir. Hastalığın boyutuna ve şiddetine göre gerekli tedavi uygulanır ve hasta kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. Omurha bölgesi vücudumuzun sağlam kalmasını ve dik durmasını sağlayan en önemli bölgedir. Bu sebeple omurgada meydana gelen rahatsızlıkların kısa süre içerisinde çözülebilmesi gerekir. Aksi takdirde ciddi duruş bozuklukları meydana gelir ve hastanın sağlığı bu durumdan kötü etkilenir. Skolyoz grafisi çektirmenin en büyük amacı bu hastalığın olup olmadığı ve seyrini öğrenmektir.

Skolyoz Filmi Nasıl Çekilir?

Skolyoz şüphesi duyulan bireylere skolyoz grafisi çekilerek hastalığın durumu ve seyri izlenebilir. Bu şekilde hasta olan bireyin hastalıp tespiti kısa sürede yapılır ve kişiye en uygun tedavi başlanır. Skolyoz grafisi çekilirken bazı tıbbi görüntüleme cihazlarından faydalanılır. Ailesinde skolyoz görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski yüksektir ve kız çocuklarında bu hastalığın görülme oranı daha fazladır. Skolyoz grafisi çekilirken dijital röntgen cihazından yararlanılır. Bu vihazın çalışma mantığı normal röntgen cihazıyla benzerlik gösterse de çekimi yapılan bölge oldukça geniş olduğu için daha detaylı ve kapsamlı bir çekim cihazı gerekir. Skolyoz rahatsızlığını kısa sürede tespit eden ve tedaviye başlanılmasını sağlayan skolyoz grafisi sayesinde pek çok hasta kısa süre içinde sağlığına kavuşmuştur.

Skolyoz grafisi çekimi, omurgasında rahatsızlık olduğundan şüphelenen, sırt ve omur ağrıları çeken kişiler için uygundur. Bu çekimlerin yapılmasındaki amaç kişinin omurgasını görüntüleyerek herhangi bir skolyoz oluşumu olup olmadığına bakmaktır. Erken teşhis edilen skolyoz vakalarının tedavisi diğerlerine göre oldukça kolaydır.  İlaç kullanılan ve fizik tedavi ile desteklenen skolyoz, duruş açısından oldukça önemli bir hastalıktır. İleriki safhalarda hastanın hayatını kötü etkileyecek olan bu rahatsızlığın erken tespit edilmesi ve kısa sürede tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Skolyoz Grafisi Fiyatları

Skolyoz grafisi çektirmesi gereken pek çok insan bu işlemin fiyatları hakkında araştırma yapıyor. Omurgayı görüntülemek ve skolyoz tanısı koyabilmek için kullanılan skolyoz grafisi erken teşhis yapılması için çok önemlidir. Erken farkedilen skolyoz rahatsızlığı kolay şekilde halledilebilir ve hasta sağlığna kavuşabilir. Ancak eğer hastalık çok ilerlediyse bu noktadan sonra tedavi çok daha zor bir hal alacaktır. Bu yüzden Skolyoz Grafisi çektirerek hastalığın seyrini öğrenmek çok önemlidir.

Skolyoz Grafisi çektirmek isteyen insanların çoğu fiyat konusunda tedirgin oluyor. Hastanelerde görüntüleme merkezlerinde çekilen skolyoz grafisi sayesinde kişide bulunan omurga problemleri net şekilde görülebilir. İşlemin fiyatı yaptırdığınız yere göre değişiklik gösterecektir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz, omurga bölgesinde oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. ‘ Notre Dame’ın Kamburu ‘ olarak da bilinen bu hastalık ileriki safhalarda çok ciddi sonuçlara neden olabilir. İşte bu yüzden skolyoz belirtilerini farkettiğimizde skolyoz grafisi çektirmemiz gerekir. Peki skolyoz belirtileri nelerdir?

  • Sırt veya bel ağrıları
  • Nefes darlığı ve yorgunluk
  • Bir omuzun diğer omuzdan daha önde olması
  • Kalça ve omuz bölgelerinin simetrik ve estetik durmaması
  • Omurganın öne doğru eğrilmesi ve bunun net şekilde görülmesi

Yukarıdaki durumlar görüldüğü takdirde kısa süre içerisinde  bir skolyoz grafisi çektirmeniz iyi olabilir. Bu hastalığı erken teşhis etmek tedaviyi kolaylaştırır ve kişinin yaşam kalitesini arttırır.

SKOLYOZ Grafisi Kimlere İstenir?

Skolyoz grafisi omurga bölgesini görüntüleyen ve skolyoz hastalığının var olup olmadığını sorgulayan bir tıbbi görüntüleme türüdür. Bu yöntemle kişinin omurgasında herhangi bir sorun olup olmadğı görülür. Sırt ağrısı çeken ve duruş bozukluğu olan, omuz ve kalça bölgelerinde ciddi farklar olan, omurgası öne doğru eğilen kişilerin neredeyse hepsinin skolyoz grafisi çektirmesi önerilir. Bu sayede herhangi bir rahatsızlığın önüne kısa süre içerisinde geçilir ve hasta kısa süre içerisinde normal hayatına geri dönebilir.

Skolyoz Grafisinin Çekimi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz grafisi çekim sanılanın aksine oldukça kolay bir işlemdir. X ışını kullanılarak yapılan bu işlem sayesinde omurga bölgesi net şekilde görülebilir. Skolyoz grafisi çektirmek için dijital röntgen cihazına ihtiyaç duyulur. Çekim yaklaşık olarak 15 dakika sürer ve bu süre içinde hastanın hareketsiz alması istenir. Çekim sonlandığında çıkacak olan neticeye göre skolyoz tanısı kolayca konabilir ve tedaviye başlanır. Skolyoz tedavisi konusunda alanında uzman bir doktordan destek almanız önemlidir.skolyoz önemli bir rahatsızlık olduğu için en iyi şekilde tedavi edilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin artması beklenir. Bu yüzden skolyoz grafisi ve tedavisi hakkında uzman ve bilgili bir doktordan destek almak her zaman çok daha iyidir.