Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 0538 927 38 19 444 66 27

Check Up

check up

Check Up Nedir?

Check Up, insan bedeninin mevcut sağlık durumunu anlamlandırmak ve sağlık durumu hakkında bilgi edinmek olası sağlık sorunlarını belirlemek için yapılan genel sağlık taramasıdır. Check up uygulaması insan bedeninde genel bir sağlık taraması yaparak mevcut sağlık sorunlarını ve olası sağlık problemlerini tespit etmektedir.

İnsan bedeninde pek çok farklı etken ve faktörden kaynaklı sağlık problemleri oluşabilmektedir. Olası sağlık sorunlarının önüne geçilerek engellenmesi ve kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için erken teşhis ve tanı oldukça büyük öneme sahiptir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı oluşabilen küçük çaplı sağlık sorunları check up taramaları sonucunda tespit edilerek olası daha büyük bir sağlık sorunu haline gelmeden engellenebilmektedir.

Çoğu sağlık sorununun çeşitli belirtileri bulunurken bazı sağlık sorunlarının ise herhangi bir belirtisi bulunmamakta ya da kişi tarafından fark edilmemektedir. Kişi tarafından fark edilmeyen ya da belirtisi olmayan sağlık sorunlarının fark edilip önlenebilmesi ve daha büyük bir sağlık sorunu oluşturmasının engellenebilmesi için genel sağlık taramaları yaptırmak gerekir. Bu nedenle bireylerin herhangi bir semptom ya da belirti yaşamayı beklemeden düzenli olarak genel sağlık taramasından geçmesi yani çekap yaptırması gerekir.

Genel sağlık taraması olarak da bilinen check up sağlık taramalarında kişinin; kişisel sağlık durumu, genetik risk faktörleri, yaş, boy, kilo, cinsiyet ve geçmiş kayıtlarda bulunan ya da bulunmayan hastanın sağlık öyküsü gibi durumlar göz önünde bulundurularak tarama yaptırılır. Yani çekap genel sağlık taraması uygulaması kişiye özel olarak belirlenen bir sağlık tarama planı gerektirmektedir.

Bir kişinin genel sağlık durumu ile ilgili bilgi edinmek olası durumu anlamak ve kişinin olası sağlık problem ve risklerinin durumunu tespit edebilmek için uygulanan bir işlem olarak karşımıza çekap genel sağlık taraması çıkmaktadır. Yaş guruplarına, cinsiyete, kiloya vb. gibi kriterlere göre belirli kan testleri ve görüntüleme tetkiklerini içeren çekap uygulaması ile genel bir sağlık taraması yapılır. Kişiye uygulanan bu genel sağlık taraması işleminde yani çekap  taramasında kişinin henüz belirti vermeyen ve erken dönemde olan mevcut sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığı değerlendirilir.

Yapılan bu genel sağlık taramaları sonucunda hastanın olası sağlık sorunları erken dönemde fark edilerek gerekli önlemler alınır. Yani sağlık sorunu ilerlemeden tedavi sürecine başlanarak hastayı daha büyük bir sağlık sorunundan kurtarır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulanan çekap taraması ise kişinin sağlığının korunabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Özellikle belirli bir yaşın üzerinde olan kişilerin sağlık kontrollerinin yapılması ve check up genel sağlık taramalarını düzenli olarak yaptırmaları gerekir. Ayrıca kişinin yaşı ilerledikçe yaptırdığı check up genel sağlık taramalarını sıklaştırmaları gerekir. Bu şekilde olası sağlık sorunlarının önüne geçilmiş ve kişinin yaşam kalitesi arttırılmış olur.

Check Up Nasıl Yapılır?

Çekap genel sağlık taraması işlemini, özellikle yaşı ilerlemiş bireylerin ve her bireyin düzenli olarak olası sağlık sorunlarının fark edilebilmesi için yapılan bir sağlık taraması işlemidir. Bu işlem kişinin yaşına, kilosuna, cinsiyetine, sağlık hikayesine vb. gibi etkenler göz önünde bulundurularak kişiye özel bir plan doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Check up genel sağlık taraması işlemi sırasında kişinin genel sağlık durumunun belirlenebilmesi için tansiyonuna, ateşine, kalp ve solumun hızına bakılır. Bu işlemlerin ardından hastadan kan ve idrar örneği verilmesi istenir. Daha sonra göğüs hastalıkları, kardiyoloji, dahiliye nöroloji, kulak burun boğaz, üroloji, kadın doğum vb. gibi pek çok branş hekimi ile görüşmeler sağlanır.

Hastanın değerleri incelenmeden önce detaylı olarak bir fizik muayenesi yapılarak elde edilen bulgular kaydedilir. Fizik muayene sonrasında hastanın nörolojik taramaları yapılarak mevcut sağlık sorunun olup olmadığı ölçülür. Çekap genel sağlık taraması sırasında ileri yaşta bulunan kadınlarda meme muayenesi, ileri yaştaki erkeklerde ise prostat muayenesi de yapılır. Tüm bu işlemlerin ardından kişinin çekap taraması gerçekleştirilerek mevcut olan ve olası sağlık sorunları tespit edilerek gerekli tüm önlemler alınır.

Check Up Neleri Kapsar?

Çheck up kişinin genel sağlık taramasını yapar. Yani kişiye özel olarak ayarlanan plan doğrultusunda kişinin mevcut sağlık sorunları ve olası sağlık sorunları tespit edilir. Bu işlem ile kişinin vücudunda yeni başlamış ve henüz belirtisini göstermemiş ya da kişini belirtilerini fark etmediği hastalıklar fark edilir ve erken tedavi yapılarak gerekli önlemler alınır. Çekap taraması kişinin yaşına, kilosuna, cinsiyetine vb. gibi etkenler göz önünde bulundurularak uygulanır. Fakat genellikle bir çekağ genel sağlık taraması sırasında şu inceleme ve tetkikler uygulanır:

 • Yüksek tansiyon,
 • Şeker hastalığı yani tıp dilinde diyabet hastalığı,
 • Beyin damar hastalıkları,
 • Kalp hastalıkları,
 • Göz hastalıkları,
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları,
 • Obezite ve yüksek kolesterol,
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları,
 • Akciğer hastalıkları,
 • Hepatit, HIV, kızamık vb. gibi enfeksiyon hastalıkları,
 • Kemik erimesi (osteoporoz),
 • Kalın bağırsak (kolon) kanseri, akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, rahim ağzı (serviks) kanseri gibi kanser türleri,
 • Tiroit bezi hastalıkları,
 • Depresyon gibi psikiyatrik bozukluklar çekap ile belirlenebilmektedir.

Kapsamlı Sağlık Kontrolü Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kapsamlı bir sağlık kontrolü yaptırmanın kişiye sağladığı pek çok farklı avantaj bulunur. Genel sağlık taraması yani çekap işlemi yaptırmanın kişiye sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yapılan genel sağlık taraması ile kişinin belirti göstermeyen ya da fark edilmeyen sağlık sorunları fark edilir.
 • Hastanın genel sağlık taraması sırasında elde dilen verilere göre olası sağlık problemleri fark edilerek önlemleri alınabilir.
 • Hasta düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırdığında yaşam kalitesi artarak olası sürpriz bir hastalık ile karşılaşmaz.

Check Up Paket İçeriğinde Hangi Testler Yapılıyor?

Genel sağlık taraması yani check up işlemi kişiye özel planlar eşliğinde uygulanan bir genel sağlık taraması işlemidir. Check up işlemi erkelere, kadınlara ve çocuklara özel paketler şeklinde ayrılabilmektedir. Kişinin cinsiyet ve yaşı yapılacak olan check up planının belirlenmesinde oldukça etkili olan faktörlerdir. İşlem sırasında kişinin geçmiş sağlık sorunları, cinsiyet ve yaşı vb. gibi faktörler göz önünde bulundurularak taramalar gerçekleştirilmektedir.  Bu nedenle kişisel planlar eşliğinde uygulanan bir taramadır. Fakat genellikle kişilerde uygulanan paketler içerisinde uygulanan check up genel sağlık taraması testleri arasında;

 • Tam kan sayımı yani hemogram,
 • Tam idrar tetkiki,
 • Kan lipit düzeyi yani kan yağ ve kolesterol
 • Akciğer grafisi,
 • Elektrokardiyografi,
 • Tiroit fonksiyon testi incelenmektedir.

Bu testlerin dışında check up taramalarında kişinin kişisel özelliklerine bağlı olarak nörolojik tetkikler de yapılmaktadır.

Check Up’ Ta Nelere Bakılır?

Standart bir check up kontrolü sırasında olması gereken testler arasında; kan sayımı, kişinin organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri yani karaciğer böbrek vb., sedimentasyon, kolesterol düzeyi, tiroit testi, hepatit testi, kan idrar analizi, tüm batın ultrasonografi, akciğer elektrokardiyografi ve dışkıda kan aranması testleridir. Fakat check up kontrolleri kişinin sağlık öyküsüne, cinsiyetine, yaşına, kilosuna vb. gibi faktörlere göre kişiye özel olarak planlanır. EKG, Ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyon, renkli doppler ultrasonografi ile karın içi organlar, tiroit, mamografi ile meme hastalıkları gibi detaylı bilgiler elde edilebilmektedir.

Check up bir genel sağlık taraması işlemidir. Yani check up sırasında kişiye özel hazırlanan plan doğrultusunda yapılan test ve tetkikler sonucunda kişinin mevcut tüm sağlık sorunlarına bakılır. Tarama sonunda mevcut sağlık sorunları fark edilip erken teşhis ile tedavi edilebilmekte ve kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.

Kimler Check Up Yaptırmalıdır?

Herkesin yaş ve cinsiyet fark etmeksizin check up genel sağlık taramasını yaptırması gerekir. Bu sağlık taraması ile kişinin bedeninde fark edilmemiş ya da belirti göstermemiş veya erken evresinde olan tüm olası sağlık sorunları tespit edilir. Tespit edilen sağlık sorunları uzman doktorlar tarafından erken tedavi ile önlenebilmekte ve kişinin daha sağlıklı yaşaması sağlanır.

Özellikle belli bir yaşın üstünde olan kişilerin düzenli olarak check up taramalarını yaptırmaları gerekir. Çünkü belirli bir yaşın üzerindeki insanların cinsiyetine ve kilosuna göre değişiklik gösterebilen bazı sağlık sorunları oluşabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının kişinin bedeninde daha fazla yayılmaması ve ilerlememesi için erkenden fark edilip önlenmesi ya da tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle check up genel sağlık taramaları çok önemli işlemlerdir.

Check Up’a Gelmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kişilerin check up sağlık taraması işlemine girmeden önce dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

İşleme gelmeden önce daha önce yaptırmış olduğunuz sağlık test ve diğer tetkik sonuçlarının beraberinde getirilmesi gerekir.

Kişi hamileyse bunu doktora mutlaka belirtmelidir. Bu duruma göre ön hazırlıklar yapılmaktadır.

Hastadan istenilecek olan idrar tahlili için kadınların adet döngüsü dışında tarama yaptırmaları gerekir. Adetliyken alınan idrar tahlilinden sağlıklı sonuçlar elde edilmez.

Kişinin dışkısı ile de çeşitli tetkikler yapılır. Bu nedenle hastanın küçük bir kapta küçük bir miktar dışkı getirmesi gerekir.

Kan tahlilleri için hastanın check up işleminden önce yaklaşık 12 saat boyunca bir şey yememesi gerekir.

Kişinin check up işleminden yaklaşık 72 saat öncesinden alkol alımını durdurması gerekir.

Check Up Hazırlık Adım Adım

Kişi check up taramasına hazırlanırken işlem öncesinde yapması gereken şeyleri yapmalıdır. İşlemden önce, daha önceden yaptırmış olduğu test ve tetkikleri beraberinde getirmelidir. Özel bir durumu varsa doktora bunu önceden belirtmelidir. Kişinin hazırlık işlemleri bittikten sonra istenilen test ve tetkikleri vermesi gerekir. Verilen test ve tetkiklerin dışında ardından nörolojik incelemeler yapılır. Tüm bu işlemlerin ardından kişinin check up genel sağlık taraması bitirilir.

Çekap Süreci Nasıl İşliyor?

Kişi çekap genel sağlık taraması için ilk önce hastaneden randevu alması gerekir. Alınan randevu saatleri içerisinde hastanede olan hasta şu süreçlerden geçer:

 • Check up işleminde ilk önce kişinin sağlık hikayesi ve fiziksel muayenesi yapılır
 • Ardından laboratuvar tetkikleri yapılır
 • Radyolojik tetkikleri yapılır
 • Kapsamlı sağlık bilgilerinin alındığı dahiliye muayenesi
 • Check up kapsamına göre diğer branş muayeneleri yapılır
 • Bu işlemlerin ardından tıbbi süreç ve sonuçlar değerlendirilir
 • Son olarak da check up raporu düzenlenerek sonuçlandırılır

Çekap Hizmeti Sırasında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Çekap hizmeti sırasında kişiye özel bazı sağlık testleri ve tetkikleri yapılır. Ardından hastanın nörolojik incelemeler gerçekleştirilir. Çekap işlemi sırasında genellikle kişinin genel sağlık durumunun belirlenmesi için tansiyonu, ateşi, kalp ve damar solumun hızı ölçülür. Bu işlemlerin ardından kan ve idrar örneği alınır. Kardiyoloji, göğüs hastalıkları, dahiliye nöroloji, kulak burun boğaz, kadın doğum, üroloji vb. gibi pek çok branş hekimiyle görüşmeler sağlanır.

Çekap Kampanya Paketleri Nelerdir?

Çekap kampanya paketleri kişilerin cinsiyet, yaş, kilo vb. gibi faktörleri dikkate alınarak genel olarak hazırlanmış çekap kampanya paketleridir.

Vip Çekap

VIP çekap tarama işleminde kişiler pek çok sağlık taramasından geçerek olası tüm sağlık sorunları fark edilmektedir.

40 Yaş Altı Erkek Çekap

Aile bireylerinde diyabet, tansiyon, obezite, prostat Kanseri gibi hastalıklar bulunan kişiler risk gurubunda bulunan bireylerdir. Yoğun iş temposu, stres vb. gibi etkenlerin de etkisi ile bu kişilerin yılda bir kere çekap uygulaması yaptırması gerekir.

40 Yaş Üstü Erkek Çekap

40 yaş üstü erkek bireylerde; aile bireylerinde diyabet, tansiyon, obezite, prostat kanseri vb. gibi genetik ve devamlı hastalığı bulunan bireyler bu hastalıklar için risk gurubunda bulunur. Bu kişiler yılda bir kere mutlaka uzman bir hekim eşliğinde çekap uygulaması yaptırması gerekir.

40 Yaş Çekap Öncesi İlaç Kullanımı

Kişi çekap kontrolü yaptıracağı günden en az üç gün öncesinde ilaç kullanımını kesmesi gerekir. Eğer vitamin ilacı kullanılıyorsa işlemden 5 gün öncesinde bu ilaçların da bırakılması gerekir.

40 Yaş Altı Kadın Çekap

40 yaş altında bulunan kadınların olası sağlık sorunlarına karşı düzenli olarak çekap genel sağlık taraması yaptırması gerekir. Genetik olarak aile bireylerinden geçebilme olasılığı olan sağlık sorunları, kadın hastalıkları, hormon problemleri vb. gibi durumlar ve tüm sağlık sorunları çekap uygulamaları ile fark edilebilmektedir.

40 Yaş Üstü Kadın Çekap

40 yaş üstünde bulunan kadınlarda yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bazı hastalıkların görülme olasılığı daha fazladır. Kişi belirtileri fark etmediği durumlarda ya da hastalığın ilk evrelerinde belirtisiz olan hastalıkların fark edilip önlenebilmesi için çekap genel sağlık taramaları oldukça yararlı olmaktadır. Bu nedenle 40 yaş üstü kadınların düzenli olarak yılda bir kere çekap genel sağlık taraması yaptırması gerekir.

Çekap Fiyatları 2024

Çekap fiyatlar pek çok parametreye bağlı olarak değişebilmektedir. Hastadan istenilen tetkikler, testler gibi durumlara göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Çekap fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Çekap Neden Yaptırmalısınız?

Bu çekap sonucunda mevcut fark etmediğiniz hastalıkları fark edebilir ve önlemler alarak tedavi edebilirsiniz. Yani bu uygulama ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz olası bir durumdur. Bu nedenle çekap genel sağlık taramaları düzenli olarak yapılması gereken ve kişinin sağlık kontrolünü sağlayan bir uygulama olup oldukça önemli uygulamalardır.

Çekap Ne Kadar Sürer?

Bu uygulama genellikle bir gün içerisinde yapılabilen bir işlemdir. Çekap sırasında hastaya yapılan ayrıntılı fizik muayene ve değerlendirme sonucunda doktorun gerekli gördüğü kan ve görüntüleme tetkikleri planlanır. Kan testlerinin laboratuvara gönderilmesinin ardından sonuçların çıkması beklenir. Elde edilen sonuçlar uzman tarafından değerlendirilir. Fakat işlem sırasında hastaya göre planlanan çekap planı uzayabilmektedir.

Çekap Hazırlık

Çekap hazırlık sürecinde hastanın işlem öncesinde yapması gereken bazı durumlar bulunur. Hazırlık süreci bittikten sonra hasta detaylı çekap genel sağlık taramasına sokularak değerlendirmeler yapılır.

Çekap’ta Nelere Bakılır?

Çekap uygulaması sırasında hastanın genel sağlık durumuna, cinsiyetine, yaşına, kilosuna bağlı olarak belirli testler istenir. Hastadan istenilen bu test ve tetkiklerin ardından genel sağlık taraması yapılır.

Çekap Paketi

Çekap paketleri her yaşa, cinsiyete ve kiloya uygun yani kişiye özel olarak belirlenir. Kişinin genel sağlık durumuna göre check up uygulaması sırasında bazı test ve tetkikler istenir.

Kimler Hangi Sıklıkta Çekap Yaptırmalıdır?

Kişilerin düzenli olarak çekap genel sağlık taraması yaptırması gerekir. Özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kadın ve erkeklerin düzenli olarak yılda bir kez çekap yaptırması gerekir.

Çekap Sonuçları Kaç Günde Çıkar?

Bu işlem sırasında istenilen sonuçlar genellikle birkaç saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Çekap ile Kanser Engellenebilir Mi?

Uygulanan Çekap taraması ile mevcut kanser hastalıkları erken dönemde telhis edilebilerek erken tedavi sürecine başlanabilmektedir. Check up uygulaması oldukça önemli olup her bireyin mutlaka düzenli olarak yaptırması gereken bir uygulamadır.