Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 0533 619 38 43 444 66 27

Beyin Emarı Nedir?

beyin emarı

Beyin Emarı Nedir?

Beyin emarı, beyinde meydana gelen ve vücudun herhangi bir bölgesine etki eden sorunu bulmak için çekilen bir manyetik rezonans türüdür. Beyin, hayati organlarımızdan bir tanesidir ve burada meydana gelen herhangi bir sorun kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu sebeple beyinde meydana gelebilecek her problemi dikkate almamız oldukça önemlidir.

men and again into battle description of bodybuilding

Beyin emarı çektiren insan sayısı oldukça fazladır. Aynı zamanda manyetik rezonans cihazının en sık kullanıldığı bölgelerin başında beyin geliyor. Beyinde meydana gelen bazı problemler hemen tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasarlara hatta ölüme bile sebebiyet verebilir.

Bu sebeple emarı çektirmek çok sayıda hastanın tedavi edilme ve hayata dönmesini sağlar. Hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlayan ve tedavinin bir an önce başlamasına olanak veren emar doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü takdirde çekilir. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözde ve iç kulakta meydana gelen rahatsızlıklar,
  • Merkezi sinir sisteminde oluşan tümörler,
  • Travma kaynaklı olan beyin hasarları,
  • Omurilik rahatsızlıkları ve yaralanmaları,
  • Anevrizma adıyla bilinen beyin duvarındaki keseleşmeler

 

Yukarıdaki durumlarda emarın çekilmesi hastanın hayat kalitesi açısından oldukça önemlidir. Hastalığın kısa sürede saptanarak doğru tedaviye başlanması kişinin yaşam kalitesi açısından önemlidir.

Beyin emarı bazı durumlarda hayat kurtarıcı özelliğe sahip olduğu gibi bazı durumlarda da kişinin hayat kalitesini yükseltecek tedavilerin başlangıcı olur. Bu sebeple  doktorunuzla görüştükten sonra gerekli görüldüğü takdirde emar çekilmesi çok önemlidir.

Beyin Emarı Nasıl Çekilir?

Hastalar şikayetleri sebebiyle bir nörolog ile görüştüklerinde  çoğu doktor hastalığın tanısını doğru şekilde yapmak için beyin emarı veya tomografisi ister. Tomografi cihazı yükse miktarda radyasyon yaydığı için emar daha sık tercih edilmektedir. Emar çekimi yaptıracak hastaların ilk sorusu bu çekimin nasıl yapılacağı olmaktadır. Çekim hakkında bilgisi olmayan ve ilk ez  emarı çektiren birçok birey bu çekimin içeriğini merak ediyor.

beyin emarı

Vücudun birçok bölümünü görüntüleyebilen bu cihaz sayesinde beynin herhangi bir bölgesinde meydana gelen sorun kolayca saptanabilir. Beyin emarı çekilmeden önce hastadan üzerindeki metalleri tamamen çıkarması istenir.

Kolye, küpe, hızma, piercing ve saat gibi pek çok metal emar odasına girmemelidir. Aynı zamanda kredi kartı ve cep telefonu gibi elektronik cihazlar da kesinlikle odanın dışında kalmalıdır.

Hasta çekime hazır hale geldiği zaman özel bir sedyeye yatırılır ve baş bölgesinin hareketsiz kalması söylenir. Emar oldukça önemli bir çekim olduğundan aparat kullanılması daha sağlıklı bir çekim sağlayacaktır.

Hasta çekime tam olarak hazır olunca sedye yardımıyla manyetik rezonans cihazının içine yönlendirilir ve çekim yapılır. Bu esnada hastanın tamamen hareketsiz olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde sonuç istenildiği gibi olmayabilir.

Beyin Emarı Çekimi Nasıl Yapılır?

Beyin emarı çekimi yapılırken manyetik rezonans cihazlarından yardım alınır. Hastanelerde ve tanı merkezlerinde yapılan emar çekimi birçok rahatsızlığın sebebini öğrenmek için kullanılan bir tanı yöntemidir.

Beyin ve omuriliği  görüntüleyen bu tanı yöntemi sayesinde pek çok önemli hastalık öğrenilebilir ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanabilir. Emar çekimi yapmak için öncelikle hastanın üzerindeki metal eşyalardan kurtulması gerekir.

Elektronik cihazlarda dahil olmak üzere küpe, piercing ve saat ve kredi kartı gibi tüm metaller emar odasının dışında bırakılır. Hasta çekime hazır hale geldiğinde odaya girer ve bir sedyeye yatırılır.

Hasta sedye ile emar makinesinin içine girer ve beyin emarı çekimi başlar. Emarı çekilirken en önemli şey hastanın hareketsiz kalmasıdır. Bu sebeple çoğu zaman başı sabit tutmak amacıyla bir aparat kullanılır. Bu aparat sayesinde hastanın başı sabit kalır ve çekim sağlıklı bir şekilde yapılır. Çekim hakkında hiçbir bilginiz olmadan beyin emarı çektirmek panik yapmanıza ve sağlıklı sonuç elde edememenize sebebiyet verir.

Beyin Emarı Çekimi Ne Kadar Sürer?

Emar çekimi hastanın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hayati organlarımızdan biri olan beyin vücudumuzdaki pek çok noktayı yönetir. Bu sebeple beyinde meydana gelen problemleri kısa sürede saptamak oldukça önemlidir.

Beyin emarı bölgede meydana gelen tüm sorunları net bir şekilde gösterir. Genelde 15-45 dakika süren emar çekiminde bazı durumlarda 45 dakikadan uzun çekimler de görülmektedir. Bu sebeple çekime girmeden önce doktorunuzla detaylı bir görüşme yapmanız oldukça önemlidir.

Beyin Emarı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyin emarı çektirmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus üzerinizdeki tüm metalleri çıkarmaktır. Kredi kartı ve cep telefonu da dahil olmak üzere tüm metaller emar odasının dışında kalmalıdır. İkinci önemli husus ise emar çekimi konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi almaktır. Çekimin kaç dakika süreceği ve hangi bölgenin inceleneceğini bilmek daha rahat bir beyin emarı çekimi yaptırmanızı sağlar.

Beyin emar çekimi kullanılan aparat