Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 444 66 27

Fonksiyonel EMAR Nedir ?

İnsan Beyninin çeşitli fonksiyonları yerine getirirken daha çok hangi beyin bölgesini kullandığını anlamamız için geliştirilen özel bir emar uygulamasıdır.Daha çok el,parmak,dirsek hareketleri ile beyinde bulunan hareket merkezi lokalizasyonunu saptamada ve planlı düşünme ile düşündüğünü konuşma sırasında beyinde hangi bölgenin aktif olduğunu anlamızda yardımcı olur.

Aslında bul belirttiğimiz konuşma merkezi ve hareket merkezleri  aşağı yukarı beyinde belirli yerleri tutmuşlardır.Ancak beyin tümörü cerrahisi,epilepsi cerrahisinde hastanın konuşma ve hareket merkezlerine zarar vermemek amaçlı ameliyat öncesi bu tetkikler de Beyin Cerrahları tarafından tercih edilebilmektedir.

Ayrıca nöro-psikiyatrik araştırmalar içinde nöroloji uzmanları ,psikiyatri uzmanları bu tetkikleri kullanabilirler.

Bulunan yada araştırılan duruma göre konuşma merkezine yada hareket merkezine yönelik fonksiyonel emar yapılabilir.Tetkik esnasında hastalardan özel bazı komutlara uymaları istenir.

Anatomik olarak beyin yapısı ve fonksiyonel merkezler birlikte gösterilir.Yani anatomik bir beyin görüntüsü üzerinde fonksiyonel merkezler renkli biçimde ayırt edilir.Ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.