Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Süleyman Seba Kompleksi 10/C Beşiktaş/İSTANBUL 444 66 27

Beyin EMAR Nedir?

Baş ağrısı,baş dönmesi,kusma,gözlerde kararma,vücutta yada baş kısmında,yüzde uyuşukluk gibi şikayetleri olan hastaların; BEYİN dokusunda ,BEYİN damarlarında,Kafatası kemiklerinde yada 5 duyu organımıza ait özel sinir yolarında  her hangi bir patolojik durum( tümör,inme,kanama,kist) varlığının araştırılması için kendi içerisinde özelleşmiş bir EMAR görüntülemedir.İyi bir B EYİN EMAR görüntüleme ortalama 18-20 dakika arasında sürebilmekte ve gerekli durumlarda damar yolundan ilaç ( kontrast ajan)verilerek tetkike devam edilmektedir.Kontrast ajan yani ilaç ,damar-hücre bariyerini geçerek patolojik olan dokuları görmemize yardımcı olur.

Beyin emarında ,başka herhangi bir görüntüleme yöntemi ile göremeyeceğimiz beyin yumuşak dokusunu ,damarları,sinirleri ve kemik yapısını  zararlı radyasyon ışınları olmadan inceleme fırsatımız olur.

Tümör,anevrizma ,migren ,ms gibi hastalalıkların teşhisi beyin emarı ile kolayca koyulabilmektedir. Ayrıca yeni gelişen teknoloji ile emar görüntülemeye eklenen yeni sotware ve yöntemlerle beyin ile alakalı bir çok hastalık ve patoloji saptanabilir duruma gelmiştir.

Tümör ameliyatı ve tedavisi olan hastaların kontrol tetkikleri de çoğunlukla emar ile yapılmaktadır.

Tetkik ortalama 20 dk sürmektedir. Eğer doktorunuz ilaçlı görüntüleme de istemişse bu süreye 10 dk daha eklenmesi gerekecektir. Bazen tetkik esnasında rastlanan patolojilere göre ekstra görüntüler alınabilir ve tetkik süresi uzayabilir.

Başınızı kafa için özel üretilmiş aparata koyarak; sırt üstü yatar pozisyonda tetkik yapılmaktadır. Tetkik esnasında başınızı hareket ettirmemek çok önemlidir.

Beyin emar çekimi kullanılan aparat